Меј: На 7 јуни поднесувам оставка (видео)


Британската премиерка Тереза Меј најави денеска дека на 7 јуни ќе поднесе оставка со што подлегнува на притисоците од нејзината Конзервативна партија да отвори пат нов лидер на партијата и премиер да се обиде да прекине застој околу брегзит.

– Сега ми е јасно дека во најдобар интерес на државата е новиот премиер да ги предводи тие напори. Затоа, денеска објавувам дека поднесувам оставка како лидер на Конзервативната партија в петок на 7 јуни, изјави Меј.

Тоа автоматски значи и замиинување од премиерката функција што ја извршуваше речиси три години (од јули 2016 година).

Меј рече дека за својата одлука ја информирала кралицата Елизабета Втора.

Таа наглaси дека направила се за да се спроведе брегзит.

– Направив се што можам за да ги убедам пратениците од парламентот да го поддржат тој договор…За жал, не успеав во тоа, нагласи таа.

Процесот за избор на нов лидер ќе почне следната недела.

Меј додаде дека Конзервативната партија ќе им служи на граѓаните во годините кои доаѓаат. Таа ќе остане на функција за време на внатрепартиските избори во Конзервативната партија што траат околу шест недели. Изборната трка ќе почне најверојатно на 10 јуни по посетата на американскиот претседател на Велика Британија.

Говорот на премиерката пред Даунинг стрит 10 беше емитуван, а обраќањето го заврши со солзи.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]