Меј: Многу сум вознемирена поради новото труење со „Новичок“


Лондон, 5 јули 2018  – Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека е многу вознемирена, бидејќи двајца британски граѓани се отруени со нервниот агенс „Новичок“.


 

– Многу е вознемирувачко да видиш дека уште две лица биле изложени на „Новичок“ во Британија и полицијата, знам, дека ќе го преврти секој камен во текот на истрагата, изјави Меј во Германија, каде што се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел.

– Моите мисли се со луѓето во Вилтшир, додаде таа, мислејќи на областа каде живеат жртвите и каде што се случи  најновиот инцидент.

Тоа е второ труење оваа година во Велика Британија со нервен агенс „Новичок“. Првото се случи во март во Салсбери, кога поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа затруени. Лондон за инцидентот ја обвини Русија, а таа ги отфрли обвинувањата.