Маск донирал повеќе од 1.200 респиратори за калифорниските болници


Елон Маск, сопственик на автoмобилската компанија „Тесла“ и „СпејсИкс“ откупил повеќе од 1.200 респиратори, апарати за механичка вентилација на бели дробови, за државата Калифорнија.

Ова синоќа го кажа гувернерот на сојузната држава, Гавин Њусам.

-Тие се веќе испорачани во Лос Анџелес. Тоа е херојска постапка, изјави гувернерот.

Како што потоа појасни Маск, не се работи за апарати произведени од неговата компанија, туку за 1.255 респиратори откупени од разни производители во Кина.

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа на прес по повод борбата со коронавирусот изјави дека Фејсбук и други технолошки компании ќе донираат вакви апарати „таму каде што е најпотребно.“


Вести

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

– Дваесет и два нови случаи на заболени од коронавирус се регистрирани изминатите 24 часа во земјава, соопшти Министерството за здравство. По градови во Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), […]

Вести

Чулев: Во ситуации кога е неопходно личните карти и возачките дозволи ќе се доставуваат на домашна адреса

– Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска најави дека в понеделник ќе се смени правилникот со што во ситуации кога е неопходно личните карти и возачките дозволи ќе има можност да се доставуваат на […]

Бизнис

Народна банка: Денарот е и ќе остане стабилен, нема промени во девизниот курс

– Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, нагласува Народната банка по објавите во некои медиуми и на социјалните мрежи во кои се коментираат девизните курсеви на онлајн платформи. Народна банка […]