Мас: Протестите во САД се повеќе од легитимни


Мас: Протестите во САД се повеќе од легитимни - МИА

Берлин, 2 јуни 2020 () – Мирните демонстрации во САД против „шокантната“ смрт на Џорџ Флојд за време на полициското апсење се „повеќе од легитимни“, рече германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас.

– Мирните протести што ги гледаме во САД … се разбирливи и повеќе од легитимни. Се надевам дека овие мирни протести нема да преминат во насилство, но дури и повеќе од тоа, се надевам дека ќе ги променат САД, истакна Мас пред новинарите.

Тој, исто така, рече дека новинарите „мора да бидат во можност да ја извршат својата задача – да информираат без страв за својата безбедност“.

– Демократските држави мора да применат највисоки стандарди за да ја заштитат слободата на печатот. Во овој контекст, насилството не смее да се критикува само преку прогон и сослушување, за да можат новинарите да бидат ефективно заштитени додека ја вршат својата работа, истакна Мас, по информацијата на Дојче веле дека нивни новинар бил меѓу оние кои се нашле на удар од американската полиција додека известувале за антирасистичките протести во Минеаполис.

 


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]