Мароко: Спасени 14 мигранти, се стравува дека уште толку загинале


Мароканската морнарица спасила 14 мигранти од чамец со 28 луѓе кој се превртел кај брегот на Западна Сахара, а се стравува дека другите луѓе се удавиле, соопшти денеска шпанската поморска служба за спасување.

Соопштението е издадено откако преживеаните преку телефонска линија за помош на мигранти јавиле дека 14 лица, меѓу кои и две деца, загинале кога нивниот чамец се превртел вчера во близина на градот Дакла во Западна Сахара.

Некои од 14-те преживеани разговарале со службеници кои работат на телефонската линија, на кои им рекле дека им помогнал рибарски брод пред да ги преземе мароканската морнарица.

Шпанската служба за спасување соопшти дека ја продолжува потрагата по 53 лица кои биле на други бродови со мигранти меѓу шпанските Канарски острови и Западна Сахара, спорна крајбрежна територија јужно од Мароко, што беше анектирана од земјата во 1975 година.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]