Макрон пристигна во Бејрут: Либан ќе страда ако не се реформира


Бејрут, 6 август 2020 () – Францускиот претседател Емануел Макрон денеска пристигна во Бејрут, каде што изјави дека Либан се соочува со политичка и економска криза и предупреди дека земјата ќе продолжи да страда ако не спроведе реформи.

Макрон пристигна во официјална посета на Бејрут за да изрази поддршка на Либан по експлозијата што се случи во вторникот, во која загинаа најмалку 135 лица, а повредени се околу 5.000.

По пристигнувањето, тој беше пречекан од либанскиот претседател Мишел Аун.

Макрон веднаш по експлозијата разговараше со либанскиот претседател.

Тој нареди испраќање француски сили за помош на Либан, со кој Франција има длабоки историски врски.

 


Вести

Почина Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Роми

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам утрово почина на 64-годишна возраст. Информацијата за МИА ја потврдија од Сојузот на Роми. Дел од медиумите јавија дека тој починал во приватна клиника. Бајрам имаше проблеми со […]

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*