Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека повторниот прием на Русија во групата Г-7 без решавање на прашањето за украинската криза ќе биде грешка.

Тој додаде дека тоа исто така ќе укаже и на слабоста на западните сили.

Макрон смета дека таквиот потег ќе претставува стратешка грешка што ќе ја потврди ерата на неказнивост.

Франсускиот лидер во пресрет на самитот што овој викенд ќе се одржи во градот Бијарици рече дека украинската криза мора да се реши пред Русија да се врати на маса, иако останува од клучно значење Москва да продолжи со разгледувањето на меѓународните кризи.

Вести

Одбраната бара запирање на постапката за „Таргет – Тврдина“

Запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина“, со образложение дека се води без барање на овластен обвинител и дека присутниот обвинител Артан Ајро не е надлежен за овој предмет, побараа денеска адвокатите на обвинетите во […]

Вести

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не […]

Вести

Бојан Јовановски денеска повторно на распит за „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба повторно да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13, кој се наоѓа во притвор во КПУ Затвор Скопје. Ова […]