„Луфтханза“ им нуди на патниците брзи тестови за Ковид-19 за 139 евра


Германската Влада со девет милијарди евра ја спасува Луфтханза - МИА

Берлин, 30 јуни 2020 () – Германската авиокомпанија „Луфтханза“ на аеродромот во Франкфурт им нуди тест за Ковид-19, а резултатите се добиваат за неколку часа. Цената изнесува 139 евра за брз тест и дополнителни девет евра за поврзување на резултатите од тестот со податоците од пасошот на патникот.

„Луфтханза“ заедно со германската компанија „Центогене“ вчера на аеродромот во Франкфурт отвори испитен центар.

– Ваквата процедура на патниците ќе им даде можност да се тестираат на летовите во странство или за престојот во Германија и да можат да го избегнат карантинот, изјави директорот на „Луфтханза“, Бјерн Бекер.

Тој додаде дека за патниците од Германија во земјите како Обединети Арапски Емирати доволен ќе биде тест пред летот, додека кинеските власти би можеле да бараат и тест по слетувањето.

Спорите тестови за Ковид-19, чии резултатите се за шест до осум часа достапен е за 59 евра. 


ДИК: Гласањето се одвива мирно и без никакви проблеми - МИА
Вести

ДИК: Гласањето се одвива мирно и без никакви проблеми

Скопје, 14 јули 2020 () – Гласањето во 17 домови за стари лица низ државата се одвива одлично и без никакви проблеми, информираше претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, при посетата на гласачкото […]

ДИК: Почнаа изборите, важечки се ливчињата на коишто е заокружен редниот број на подносителот на листата - МИА
Вести

Втор ден гласање на изборите за пратеници

Скопје, 14 јули 2020 () – Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето право на глас го искористуваат […]

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите - МИА
Вести

Гласаат болните, немоќните и затворениците

Скопје, 14 јули 2020 () – Втор ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Гласаат болните, немоќните, хронично болните, затворениците, лицата во домашен притвор, во старските домови и шестмина внатрешно раселени лица. Според последните податоци […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*