Ловец на НАТО се обидел да му се доближи на авионот на министерот Шојгу, интервенирал руски „Сухој 27“


A US Navy (USN) F/A-18F Super Hornet, Strike Fighter Squadron 41 (VFA-41), Black Aces, Naval Air Station (NAS) Lemoore, California (CA), conducts a mission over the Persian Gulf. The Hornet is armed with an AIM-9 Sidewinder missile on the wingtip and an AGM-65 Maverick missile on the pylon. Tucked under the intake is an AAQ-14 LANTIRN (Low-Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night) pod. Also under the fuselage, a 370-gallon External Fuel Tank. The VFA-41 is currently embarked aboard the USN Aircraft Carrier USS NIMITZ (CVN 68). The Nimitz Carrier Strike Group (CSG) is currently on a regularly scheduled deployment in support of the Global War on Terrorism (GWOT).

Ловец „Ф-18“ на силите на НАТО над неутралните води на Балтичко море се обидел да му се приближи на авионот со кој патувал рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, но бил спречен од руски ловец „Сухој 27“.

Авионот во кој се наоѓал Шојгу летал од Калининград за Москва во придружба на два ловци „Су-27“

Дописникот на агенцијата Тасс, кој се наоѓал во авионот на рускиот министер за одбрана, јавил дека руските борбени авиони го присилиле „Ф-18“ да се одалечи.

Вести

Армијата на Република Северна Македонија го одбележува 27-от роденден

– Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија. На свечената церемонија на 27-от роденден на […]

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]