Лондон со предупредување до граѓаните со британско-иранско државјанство


Велика Британија ги советува граѓаните кои имаат двојно, британско-иранско, државјанство да избегнуваат патување во Иран, оценувајќи дека тие се соочуваат со неприфатливо висок ризик да бидат притворени без докази или да бидат предмет на лошо однесување за разлика од државјаните на другите земји.

Во соопштението потпишано од британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант се посочува дека „оние кои имаат двојно државјанство се соочуваат со неподнослив ризик од лошо однесување кон нив во случај на посета на Иран“.

„И покрај тоа што Велика Британија во повеќе наврати даваше можност да се реши ова прашање, односот на иранскиот режим се влоши. Бидејќи ги исцрпевме сите други опции, сега морам да упатам совет до сите носители на британско-ианско државјанство да не патуваат во Иран“, се наведува во соопштението.

Вести

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани. Градењето дво-третинско мнозинство ќе биде во […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат за еден, а дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР […]

Вести

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан поради здравствени причини да му биде одложено издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци за […]