Лондон му даде на Киев дополнителна една милијарда фунти


Велика Британија ќе обезбеди дополнителни милијарда фунти за поддршка на Украина, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.


 

– Одлични вести од Лондон: Британија ќе обезбеди дополнителни една милијарда фунти за поддршка на Украина. Тоа се нови инвестиции, трговија и безбедност. Како резултат на моите преговори со премиерот Борис Џонсон минатата година, вкупниот износ на британската поддршка ќе се зголеми на 3,5 милијарди фунти, напиша тој на Твитер.