Лидерот на републиканците во Сенатот на САД вети мирен трансфер на власта по претседателските избори


Лидерот на републиканското мнозинството во Сенатот на САД, Мич Меконел вети мирен трансфер на власта по претседателските избори, откако претседателот Доналд Трамп одби да се посвети на тоа во случај демократот eо Бајден да го победи на 3 ноември.

Победникот на изборите на 3 ноември ќе биде инаугуриран 20 „Јануари“, како што беше предвидено, напиша Мич Меконел на Твитер.

„Ќе биде извршена мирна транзиција како што се случува на секои четири години од 1792 година“, напиша тој.

„Ќе мора да почекаме и да видиме што ќе се случи“, рече претседателот Доналд Трамп на новинарско прашање: „Ако победите, загубите или се повлечете од изборите, дали денеска ќе се обврзете на мирен трансфер на власта по изборите?

Трамп потоа додаде дека „власта ќе продолжи“.

Тие нејасни изјави на Доналд Трамп беа дадени во тензична атмосфера само шест недели пред изборите.

Републиканецот Трамп заостанува во анкетите зад демократскиот кандидат Џо Бајден, кој веднаш реагираше на изјавата на Трамп, потсетувајќи дека сегашниот жител во Белата куќа упати слична закана пред изборите во 2016 година, на кои ја победи демократската кандидатка Хилари Клинтон.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*