Лавров: Варварските меѓународни односи го загрозуваат човештвото


Од крајот на Втората светска војна, човештвото не било толку загрозено со закани и ризици како што е денес, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Минхенската безбедносна конференција.

Лавров предупреди дека денес во светот недостасува заедништво во борбата против заканите и ризиците какви што светот не видел од крајот на Втората светска војна.

– Пред очи ни се распаѓаат серија стратешки договори за безбедност и неширење нуклеарно оружје, се намали прагот за употреба на нуклеарно оружје, се зголемуваат регионални кризни жаришта, а нормите на меѓународното право се изложени на потсмев, рече Лавров.

Тој додаде дека ова првенствено се однесува на насилното мешање во внатрешните работи на суверените земји, нелегалните санкции и мерките на протекционизам со кои се поткопуваат светските пазари и глобалната трговија“.

– Меѓународните односи се варварски до тој степен што го нарушуваат елементарниот модус на човечното, истакна шефот на руската дипломатија.


Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи - МИА
Вести

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

Скопје, 7 април 2020 () – На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години  од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип. Во […]

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените - МИА
Бизнис

Угостителите нема да ги користат мерките на Владата, отпуштени голем дел од вработените

Скопје, 7 април 2020 ()  – Туристичко угостителската комора на Македонија денеска објави дека илјадници угостителски објекти кои тие ги застапуваат нема да ги користат мерките на Владата бидејќи, како што посочија оттаму, се недоволни […]

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките - МИА
Вести

Кафематите и апаратите за вода потенцијална зараза, кафеаните во рураните средини не ги почитуваат препораките

Скопје, 7 април 2020 () – Затворени се 48 угостителски објекти, забранети се за употреба 215 кафемати, а кај 15 месарици и маркети е констатирана општа лоша хигиенска состојба, во тек на 3.908 надзори што […]