Лавров повика на итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах


Лавров во Белград пред изборите во Србија, Вучиќ кај Путин после изборите - МИА

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во телефонски разговор со шефовите на дипломатиите на на Ерменија и Азербејџан, Зограб Манкаканијан и Чејхун Бајрамов, денеска побара итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах.

“Во разговорите беше разгледана ситуацијата во зоната на конфликтот. Русија изрази сериозна загриженост во врска со континуираните големи борбени операции во Нагорно-Карабах. Испративме повик за итен прекин на огнот и деескалација на тензиите”, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Руското МНР додава дека Лавров ја истакнал потребата двете страни под итно да се вратат на преговарачката маса.


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*