Лавров: Курилските острови се суверен дел од руската територија


Токио бара Москва да се воздржи од воени активности во јужниот дел од Курилските Острови, изјави денеска јапонскиот министер за одбрана Такеши Иваја по руско-јапонскиот разговор во формат „два плус два“. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека руската војска спроведува редовни активности на јужните Курилски Острови, кои според него се, суверен дел од руската територија.

– Што се однесува на руските воени активности на северот на територијата (термин кој се користи во Јапонија за јужниот дел на Курислските Острови), известив за нашата загриженост во врска со тоа и повикав на воздржаност, истакна Иваја.

– Како одговор на тоа, го повторивме нашиот став дека руските оружени сили се активни на своја суверена територија и имаат право тоа да го спроведуваат врз основа на меѓународното право, потенцира Лавров.

Вести

O2 Иницијатива: 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС

☣️ 6 тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер, се излеале денес во ОХИС. Од Институтот за хемија тврдат дека метил акрилат мономер кој истекол, бил токсичен. Со анализи надвор од земјава […]

Вести

Криворучко: Првиот „Су-57“ е подготвен за испорака на руските воздухопловни сили

Првиот сериски произведен борбен авион од петата генерација „Су-57“ е подготвен за испорака на руските воено-воздухопловни сили, изјави денеска заменик министерот за одбрана на Руската Федерација, Алексеј Криворучко. -Што се однесува на програмата за создавање […]

Вести

Инспекторатот во контрола на ОХИС: Истекла течност од цистерна во која бил складиран метил акрилат мономер

Инспектори на општина Кисела Вода, Град Скопје и од Државниот инспекторат за животна средина и екипа на Минисерството за внатршни работи вршат увид во кругот на Охис каде се случило излевање на вода со која […]