Кувајтскиот емир побара подготвеност од војската поради Блискиот исток


Емирот на Кувајт, шеикот Сабах Ал-Ахмад Ал-Џабер Ал-Сабах денеска порача дека кувајтската армија мора да биде подготвена поради конфликтот на Блискиот исток, кој доведе до состојба на несигурност и намалена безбедност.

Емирот порача дека има целосна доверба дека војската „ќе биде подготвена да ја одбрани нацијата од сите опасности“, пренесува „Кувајт тајмс“.

Обраќајќи се на офицерите, емирот порача дека Владата на Кувајт нема да штеди на развојот на оружје и на обука на вооружените сили.


Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати - МИА
Вести

Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати

Скопје, 11 јули 2020 () – Сто деведесет и девет нови случаи на заболени се регистрирани изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се во Скопје – 90. Оздравени се 120 лица, а од болеста […]

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки во пресрет на изборите на 15 јули - МИА
Вести

В понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Скопје, 11 јули 2020 () – Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13 јули во рамки на […]

На Кипар нема нов случаи на Ковид-19, вo Грција 19 - МИА
Вести

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Скопје, 11 јули 2020 () – Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени од почетокот на епидемијата, […]