Кувајт ја зајакнува одбраната со 84 ракети Патриот


Кувајт ја зајакнува одбраната со 84 ракети Патриот - МИА

Вашингтон, 29 мај 2020 () – САД синоќа одобрија продажба на 84 ракети Патриот на Кувајт, во висина од околу 1,4 милијарди долари.

– Продажбата ќе придонесе за зголемена безбедност на главниот сојузник, кој не е член на НАТО и е важен фактор на политичката стабилност и економски напредок на Блиски Исток, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Исто така се посочува дека ракетите Патриот ПАЦ-3 „ќе ја зголемат способноста на Кувајт да одговори на актуелните и идни закани и да ја гарантира безбедноста на својата нафтена и гасна инфраструктура“, алудирајќи на нападите врз саудиските нафтени постројки во септември 2019 година, за што Вашингтон го обвини Иран.

Вредноста на договорот за 84 пресретнувачки ракети и опрема, произведени од американската воена групација „Локхед Мартин“ се проценува на 900 милиони. Додека за одржување, обука и техничка помош, што ќе биде обезбедена од „Локхед Мартин“ и производителот на воена опрема „Рајтеон“ предвидени се 425 милиони долари.

Договорот предвидува и поправка и враќање на старата опрема, за што „Локхед Мартин“ и „Рајтеон“ ќе добијат 200 милиони долари.


Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита - МИА
Вести

Бројот на заболени од Ковид-19 и натаму висок, повторно се апелира на почитување на мерките за заштита

Скопје, 4 јули 2020 () – Бројот на заразени со коронавирус во државава и натаму е висок. Според вчера објавените податоци, нови 165 случаи со Ковид-19, седум починати и 128 оздравени се регистрирани во државава. […]