Крајбрежните делови на Тексас се подготвуваат за удар на ураганот „Хана“


Крајбрежните делови на Тексас се подготвуваат за удар на ураганот „Хана“ - МИА

Хјустон, 25 јули  2020 () – Крајбрежните делови на американската сојузна држава Тексас се подготвуваат за ударот на ураганот „Хана“, што според американскиот Национален центар за набудување на ураганите се очекува попладнево или вечерва по локално време.„Хана“ утринава беше класифицирана како тропска бура, а се наоѓаше на околу 145 километри источно-североисточно од Порт Мансфилд, во Тексас, предизвикувајќи ветрови со бризина од околу 120 километри на час, пренесуваат британските медиуми.

Се очекува ураганот дополонително да се засили пред да го погоди копното од правец на Атлантикот, но потоа, движејќи се на копно, брзо ќе ослабне, соопшти Центарот, чие седиште се наоѓа во Мајами, на Флорида.


Вести

Во Германија ќе се воведуваат даночни олеснувања за лицата кои работат од дома

Владата на канцеларката Ангела Меркел најави дека во понеделник планира да предложи даночно олеснување за луѓето кои работат од дома за време на пандемијата, за да им се надоместат повисоките трошоци за сметки за греење, […]

Вести

Брисел: Речиси воопшто нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

– Повеќе високи дипломати од земји членки на ЕУ за МИА потврдија дека Северна Македонија речиси сигурно ќе биде блокирана од страна на Бугарија на следниот министерски совет на Унијата, на кој требаше конечно да […]

Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Бизнис и економија

Расправа по амандманите за буџетот – Секој издржан и реален проект ќе го прифатиме, вели заменик-министерот за финансии

– Во Собранието од денеска се расправа по поднесените амандмани на Предлог-буџетот за 2021 година. Амандманите се разгледуваат во рамки на расправата во Комисијата за финансирање и буџет, а најголемиот број се поднесени од опозициската […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*