Ковид-19: Панама ги ограничува движењето според пол


– Поради коронавирусот, Панама го ограничи движењето според пол. Од среда, мажите и жените ќе смеат да ги напуштат своите домови на два часа, еден по друг и тоа во различни днеови.

Досега карантинот не се спроведуваше врз основа на пол, но според одлуката која утре стапува во сила, мажите ќе можат да одат во аптека или продавница во вторник, четврток и сабота, а жените во понеделник, среда и петок. Во недела нема да може никој да излегува од дома.

Во таа земја сега има 1075 инфицирани, од кои 43 се на интензивна нега. Досега од Ковид-19 починаа 27 луѓе.


Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати - МИА
Вести

Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати

Скопје, 11 јули 2020 () – Сто деведесет и девет нови случаи на заболени се регистрирани изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се во Скопје – 90. Оздравени се 120 лица, а од болеста […]

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки во пресрет на изборите на 15 јули - МИА
Вести

В понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Скопје, 11 јули 2020 () – Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13 јули во рамки на […]

На Кипар нема нов случаи на Ковид-19, вo Грција 19 - МИА
Вести

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Скопје, 11 јули 2020 () – Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени од почетокот на епидемијата, […]