Ќе има меѓународен конкурс за централната шилеста кула на Нотр Дам

Францускиот премиер Едуар Филип денеска соопшти дека ќе биде објавен меѓународен конкурс за архитекти за повторна изградба на централната шилеста кула на катедралата Нотр Дам.

Кулата беше уништена во пожарот кој избувна во понеделникот попладне.

Филип рече дека целта на конкурсот е „кулата на Нотр Дам да биде прилагодена на технологиите и предизвиците на нашето време“.

Францускиот премиер соопшти дека се уште не е завршена проценката на цената за работата на обновата на катедралата.

Претседателот на Франција Емануел Макрон рече дека сака обновата на катедралата да заврши за пет години.

Филип нагласи дека тоа „очигледно е огромен предизвик и историска одговорност“.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]