Кипарската Влада одвои 50 илјади евра за Организациите за заштита на животните за грижа на бездомните кучиња и мачки


Владата на Кипар денеска одобри 50 илјади евра помош за Организациите за заштита на животните што се грижат за бездомните кучиња и мачки, јави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката ја соопшти Министерот за земјоделство, рурален развој и животна средина на Кипар, Костас Кадис, кој рече дека владата ја препознала важната улога на конкретните организации, а поради вонредните мерки за забрана на движењето на граѓаните, организациите се соочуваат со проблеми во грижата за бездомните животни.

Додава дека превентивните мерки на владата влијаат и на можностите за вдомување, особено од странство.

-Со зголемувањето на бројот на животните кои остануваат во стационарите, како и на бездомните животни на кои им е потребна грижа, значително се зголемуваат и трошоците на организациите за заштита на животните. Земајќи го предвид она што го споменав, Советот на министри денеска одобри вонреден дополнителен грант од 50 илјади евра за организации за заштита на животните, што се однесува на доделување средства за снабдување со храна за животните, со цел непречено да продолжи грижата за бездомните кучиња и мачки од локалните организации за заштита на животните, рече надлежниот Министер.


Набрзо нов пристап до инфективната клиника, ПЕТ центарот ставен во функција - МИА
Вести

Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

Скопје, 28 мај 2020 () – Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за од Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за […]

Регистрирани девет нови случаи со коронавирус во Прилеп и први два случаи во Крушево - МИА
Вести

Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

Скопје, 28 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период починале два лица, а кај […]

Чулев: Да бидеме мудри, сочувствителни, кооперативни истрајувајќи и победувајќи го премрежието со кое што човештвото се соочува - МИА
Вести

Чулев: АНБ се уште е дел од системот за следење на комуникации

Скопје, 28 мај 2020 () – Начинот на кој е формирана Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и неотстранувањето на посредничката улога на АНБ при следењето на комуникациите, говори дека реформите на безбедносниот систем се само […]