Кинеските инвестиции во Европа и Северна Америка најниски во последните десет години


– Кинеските инвестиции во Европа и Северна Америка во 2019 година достигнаа најниско ниво во последните десет години, покажуваат резултатите од анализата на компанијата Бекер МекКензи во партнерство со водечкиот истражувач Родиум Груп.

Инвестициите во Европа се намалија за 40 отсто, а во Северна Америка за 27 проценти минатата година и изнесувале вкупно 19 милијарди американски долари, се наведува во анализата.

Најголемите кинески инвестиции во Европа биле во Финска (5,3 милијарди долари), Шведска (1,3 милијарди), Германија и Италија (по 700 милиони долари).

Исто така, инвестициите во Ирска се зголемија за 50 отсто.

Кина во Канада и САД најмногу инвестирала во Канзас (две милијарди долари), Британска Колумбија и Калифорнија (по 700 милиони), Тенеси (400 милиони) и Мејн (200 милиони долари).

– Либерализацијата на политиката од страна на кинеската Влада ги укина претходните прагови наметнати од странски инвеститори и доведе до склучување договори во автмобилскиот и финансискиот сектор. Ова може да доведе до тоа кинеските инвестиции во странство да се вратат на повиско ниво во следните години, изјави Мајкл ДеФранко од Бекер МекКензи.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]