Кина се закани со војна за секој обид за одвојување на Тајван


Кинеското Министерство за одбрана денеска соопшти дека Кина е подготвена да влезе во војна доколку „има луѓе кои ќе се обидат да го одвојат Тајван од земјата“, обвинувајќи ги САД за поткопување на глобалната стабилност и осудувајќи ја продажбата на американско оружје на островот што Пекинг со смета за своја територија.

Американските медиуми потсетуваат дека Пентагон претходно месецов соопшти дека Стејт департментот ја дозволил продажбата на оружје за Тајван, во вредност од 2,2 милијарди долари, а во арсеналот што треба да се испрача ќе се најдат тенкови, како и ракетите „Стингер“.

Кина на ова соопштение одговори со пораката дека ќе наметне санкции на компаниите од САД кои ќе бидат клучени во оваа зделка.

Вести

Западна Австралија ја легализира еутаназијата

Парламентот на австралиската сојузна држава Западна Австралија денеска изгласа закон со кој се легализира еутаназијата, доброволно и потпомогнато завршување на животот. Со тоа таа е втора австралиска држава во која е легализирана еутаназијата. Австралиската сојузна […]

Балкан

Грција испрати дописи до ОН и Советот за безбедност за Меморандумот меѓу Турција и Либија

Министерството за надворешни работи на Грција синоќа испрати дописи до Генералниот сектретар на Обединетите нации и до Претседателот на Советот за безбедност во кои се објаснети грчките позиции и правните аргументи поврзани со морското право […]