Кина 15-ти ден без локална трансмисија на коронавирусот


Кина 15-ти ден без локална трансмисија на коронавирусот - МИА

Шангај, 31 август 2020 () – Кина пријави 17 нови случаи на Ковид-19, додека претходниот ден имаше девет, соопшти денеска Националната здравствена комисија.


 

Сите нови случаи на заразени се потврдени кај патници од странство, така што Кина го регистрира 15-от ден без локално пренесени случаи на заразата.

Бројот на пријавени асимптоматски случаи е 19, додека претходниот ден имаше четири.

Во Кина од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 85.048 случаи на коронавирус, а починале 4.634 лица.