„Кејхан“: На лидерите на протестите во Иран им се заканува смртна казна со бесење


Иранскиот весник „Кејхан“ денеска сугерира дека организаторите на насилните протестите во Иран поради зголемување на цената на горивото можно е да бидат осудени на смртна казна со бесење.

Казната со бесење според весникот е на предлог на иранското правосудство.

И покрај тоа протестите во одредени делови на Иран продолжија и денеска, а на улиците на Техеран за сега е мирно.

Иранските власти во саботата ги прекинаа комуникациските врски и интернетот со цел да ги спречат демонстрантите да споделуваат информации и видео снимки на социјалните мрежи.

Иранските власти на 15 ноември најавија зголемување на цената на горивото за најмалку 50 проценти. Горивото во Иран досега чинеше 10.000 риали (0.06 американски долари), а сега чини 14.000 риали (0.12 долари).

Иранскиот претседател Хасан Рохани вчера предупреди дека против оние кои ќе ги остават автомобилите на улиците во знак на протест заради зголемените цени на горивата ќе бидат отворени правни постапки.


Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк - МИА
Вести

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

Скопје, 12 јули 2020 () – По 20 дена во кои партиите и коалициите ја претставуваа својата понуда пред граѓаните, денеска завршува изборната кампања и од полноќ почнува изборниот молк пред одржувањето на предвремените парламентарни […]

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии - МИА
Вести

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Скопје, 12 јули 2020 () – Граѓаните на Северна Македонија на предвремените парламентарни избори ќе можат да гласаат за кандидатските листи на 15 коалиции и партии со вкупно 1.578 кандидати, од кои 903 се мажи, […]

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори - МИА
Вести

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

Скопје, 12 јули 2020  () – На 3.390 избирачки места на десеттите предвремени парламентарни избори можат да гласаат 1.814.263 граѓани запишани во Избирачкиот список. Гласањето на овие парламентарни избори поради актуелната пандемија на КОВИД-19 првпат ќе […]