Католичката црква во Германија ќе исплаќа отштети до 50.000 евра на жртви злоставувани од свештеници


Католичката црква во Германија воспостави нов систем за обештетување на жртвите од сексуално злоставување од страна на свештенството, со кој ќе обезбедат исплати до 50.000 евра.

Според претходниот систем, злоупотребуваните добиле по околу 5.000 евра за страдањата што ги претрпеле.

– Жртвите ќе можат да аплицираат за плаќање според новиот систем, почнувајќи од 1 јануари, изјави денеска шефот на Германската бискупска конференција, лимбуршкиот бискуп Герг Баецинг, откако членовите на конференцијата го потпишаа предлогот на редовниот состанок што се одржува двапати годишно.

Католичката црква во последниве години ја тресат скандали поврзани со сексуално злоставување и прикривање во неколку земји, вклучително и Германија.

Во извештајот од 2018 година, нарачан од црквата, се заклучува дека свештенството во Германија злоупотребило најмалку 3.677 лица помеѓу 1946 и 2014 година.

Повеќе од половина од жртвите имале 13 години или помлади кога биле злоставувани.


Втор ден собраниска расправа за заменици на министри во Владата - МИА
Вести

Поднесени амандмани на измените на Законот за заштита од заразни болести

– Пратеници од власта и од опозицијата поднесоа амандамни на измените и дополнувањето на Законот за заштита на населението од заразни болести, што започнаа да се разгледуваат на матичната Комисија за здравство. Амандмани имаат поднесено […]

Вести

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

– Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите се објавени на интернет страницата на МОН, а крајниот рок […]

Вести

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

– Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина. Но, над дозволеното се и среднодневните концетрации на ПМ 10 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*