Кандидат за премиер на Велика Британија призна дека користел кокаин


Кандидатот за иден премиер на Велика Британија и за лидер на Конзервативната партија Мајкл Гоув призна дека во неколку наврати, кога бил млад, земал кокаин и потенцираше оти жали поради тоа.

– Неколкупати сум земал кокаин на социјални настани пред повеќе од 20 години. Тогаш бев млад новинар. Беше грешка. Погледнувам наназад и посакувам да не го направев тоа, изјави Гоув (51), кој е министер за животна средина и храна од 2017 година.

Признанието на Гоув се случува непосредно пред објавувањето на книгата за него, напишана од новинарот Оуен Бенет. Извадоци од книгата насловена „Мајкл Гоув: мажот кој брзаше“, беа ексклузивно објавени во „Дејли меил“.

Гоув оцени дека грешките од минатото не би требало да го дисквалификуваат од трката за наследник на Тереза Меј.

– Мислам дека сите политичари имале личен живот пред политиката, истакна Гоув.


Конституирано Собранието, верификувани мандатите на 120-те избрани пратеници - МИА
Вести

Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присустуваа на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав

Скопје, 4 август 2020 (МИА) – Сто и седумнаесет од вкупно 120 пратеници присуствуваа денеска на конститутивната седница на десеттиот парламентарен состав, која се одржа во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење […]

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вакцини против Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 75 случаи со Ковид-19, пет починати, 136 оздравени пациенти

Скопје, 4 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, […]