Јужноафриканската кралица почина од Ковид-19


Јужноафриканската кралица почина од Ковид-19 - МИА

Јоханесбург, 9 јули 2020 () – Јужноафриканската кралица Нолоjисо Сандиле почина денеска од новиот коронавирус, соопшти кралското семејство.

Сестрата на актуелниот Зулу крал, Гудвил Звелитини, 56-годишната кралица Нолојисо беше регент на кралското семејство.

Претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоза ја опиша кралицата како „бастион на традиционалните вредности и инспиративен лидер на народот“, додавајќи дека имала значајна улога во развојот на кралството во Источен Кејп.

Во Јужна Африка постојат седум монархии, кои претставуваат различни етнички групи и кланови.


Нови 173 случаи со Ковид-19, починати 15, оздравени 150 пациенти - МИА
Вести

Нови 139 случаи со Ковид-19, еден починат, 239 оздравени пациенти

Скопје, 12 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-20, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-8, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-19, Гевгелија-1, […]

Преговорите за новата влада по Илинден, ЕУ очекува стабилна коалиција и силен Парламент - МИА
Вести

В петок, според СДСМ, Заев ќе го добие мандатот, Мицкоски за нови избори ако се исцрпат можностите за формирање влада

Скопје, 12 јуни 2020 () – На два дена до рокот за доверување на мандатот за состав на Владата, официјално нема договор меѓу партиите кои освоија најмногу пратенички места. Од СДСМ тврдат дека Заев е […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, да се почитуваат мерките за заштита

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.885 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Почина една 51-годишна пациентка од Скопје. Регистрирани се 161 […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*