„Јеховините сведоци“ ставени на листата на забранети организации во Русија


Министерството за правда на Русија ги стави „Јеховините сведоци“ на листата на организации избришани поради екстремизам.

Како што се наведува во соопштението на прес-службата на Министерството за правда на Русија, на сила стапи одлуката на Врховниот суд кој ја смета ликвидацијата на организацијата „Административен центар на Јеховините сведоци во Русија“ за законска, а нејзината работа ја прогласи за екстремистичка.

„На соодветната листа се ставени како „Административниот центар на Јеховините сведоци во Русија“, така и 395 локални религиозни организации кои влегуваат во негов состав“, го пренесува „Взгљад“ соопштението на министерството.

На 17 јули Врховниот суд ја остави во сила забраната на Јеховините сведоци во Русија. Претходно судот ја прогласи организацијата за екстремистичка, ја ликвидираше и ја забрани на просторите на РФ.

Фронтменот на рок-групата „Нољ“ Фјодор Чистјаков изјави дека емигрирал од Русија поради забраната за работа на Јеховините сведоци.

извор: rbth.com


Влада: Македонска банкарска асоцијација да изготви урнек за лицата кои не можат физички да пристапат до банките - МИА
Вести

Донесени повеќе кадровски решенија, Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е нов генерален секретар на Владата. Одлуката е донесена вечерва, на 24-та седница на Владата, заедно со повеќе кадровски решенија. Како што информира владината прес-служба, Амет Аџиу […]

Вести

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-546, Куманово-38, Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, Битола-41, Охрид-32, Кавадарци-18, Гостивар-48, Гевгелија-14, Струмица-9, […]

Зекири: Сите ифтарски вечери ги имав дома, само со членовите на домаќинството - МИА
Вести

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник и актуелен потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е назначен за генерален секретар на Владата, потврдија за за МИА од владината прес-служба. Одлуката за тоа е донесена на денешната владина седница. Мухамед Зекири доаѓа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*