Известувачите при ПССЕ ги повикуваат сите политички сили во Албанија да ја надминат политичката криза и да се посветат на изборните реформи


По мисијата во Тирана, ко-известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕЕ) за следењето на обврските на Албанија, Андреј Ханко (Германија, ОЕЛ) и Џозеф О’Рајли (Ирска, ЕНП) / ДК) ги повикаа сите политички сили во Албанија да ја мобилизираат потребната политичка волја за решавање на системската политичка криза во земјата, јавува дописникот на МИА.

-Го повторуваме нашиот став дека парламентот е форум за политички дијалог и дебата и затоа не треба да се дозволат бојкоти и уништување на политички мандати во едно демократско општество. Од своја страна, владејачкото мнозинство треба да и даде на улогата на опозицијата во плуралистичка демократија реална важност и да се вклучи во вистински дијалог и консултации со опозицијата за важни реформи и политичките предизвици со кои се соочува земјата во моментов“, изјавија двајцата соговорници.

Тие, исто така, ги повикаа сите политички сили да избегнуваат какво било дејство што може да ја влоши тензијата и дополнително да го поткопа политичкиот плурализам во земјата. Тие го поздравија неодамнешното мислење на Венецијанската комисија за опсегот на овластувањата на Претседателот за одредување на датумите на изборите, во кое јасно се наведува дека иако Претседателот можеби ги надминал своите овластувања со одложување на датумот на општинските избори, без специфична правна основа, неговото разрешување веројатно не е оправдано. Известувачите изразија надеж дека сите политички сили во Албанија ќе го земат предвид ова мислење и неговите заклучоци.

Од гледна точка на известувачите, изборните реформи проследени со избори би можеле да бидат решението за излез од политичката криза. Сите политички сили, вклучително и парламентарната и вонпарламентарната опозиција, треба да бидат целосно вклучени во изборниот процес за реформа за решавање на дисфункциите утврдени во претходните гласаања и – еднаш засекогаш – да се договорат за рамка на консензус и инспиративна доверба во сите засегнати страни за вистински демократски избори.

Ко-известувачите го поздравија повторното ветување на властите за реформа на судството и правосудниот систем во Албанија. Во однос на тековниот надзор на судиите и обвинителите, ко-известувачите го забележаа големиот број отпуштања и разрешувања како резултат на овој процес. Додека, од нивна гледна точка, оваа состојба ја истакнува потребата за процес на верификација, ко-известувачите изразија загриженост дека повеќе од една година по почетокот на процесот, клучните судски институции како што се Високиот суд и Уставниот суд, како и обвинителите и Специјалните трибунали против корупцијата, сè уште не се пополнети или основани заради недостаток на кандидати кои го поминале процесот на верификација. Според тоа, ко-известувачите ги поздравуваат уверувањата дека овие институции ќе бидат на функција пред крајот на годината.

-Ова е особено важно за формирањето на Уставниот суд, кој може да игра важна улога во разрешувањето на политичката напнатост, затоа што во моментов не постои независен арбитер кој треба да донесе одлука за уставноста на одлуките и нивна примена од различни органи, истакнаа известувачите.

Тие изразија загриженост дека неколку новинари и невладини организации сугерираат дека медиумското опкружување се влошува. Тие ги поканија властите да ги земат предвид сите препораки дадени од претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми во врска со нацрт-законот за медиуми и услуги и да го објават овој нацрт-закон што е можно поскоро за да ги растераат сите стравувања дека овој текст ја ограничува слободата на изразување во земјата.

Известувачите изјавија дека имаат намера да дадат информација за нивната мисија за време на состанокот во декември на Комисијата за мониторинг на ПССЕ.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]