Израелскиот главен обвинител поднесе официјално обвинение против НетанјахуИзраелскиот врховен обвинител Авихај Манделблит денеска официјално поднесе обвинение против премиерот Бенјамин Нетанјаху, кој сега има на располагање 30 дена да бара имунитет.

Долгогодишниот израелски лидер е обвинет за поткуп, измама и злоупотреба на довербата во три одделни корупциски случаи. Поднесеното обвинение е на 77 страници.

Тоа е првпат во историјата на Израел, актуелен премиер да биде обвинет за криминал.

Во Израел постои политички застој по вторите одржани избори оваа година, на кои нема конкретен победник и не се очекува Нетанјаху да побара или добие парламентарен имунитет од кривично гонење.

Во обвинението е наведено дека ќе му се суди во Окружниот суд во Ерусалим, а се напишани и имињата на 333 сведоци, кои главниот обвинител би можел да ги повика да сведочат.

Нетанјаху демантира дека направил нешто лошо и ги отфрла повиците да поднесе оставка.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Вести

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод,

Скопје, 22 септември 2020 () – Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда […]