Израелски дрон со ракета усмрти едно лице во јужна Сирија


Еден израелски дрон денеска истрелал ракета врз возило во област што е под непосредна контрола на владините сили во јужна Сирија, убивајќи едно лице, пренесоа државните медиуми, јави ДПА.

Сириската државна агенција Сана јави дела во нападот е убиен цивил „кога изрелски непријателски дрон истрела ракета во селото Кинеитра, на периферијата на градот Хадар“.

Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Велика Британија, соопшти дека нападот бил изведен во јужните предградија на Хадар и дека целта бил припадник на групата „Сириски отпор за слободен Голан“, за која се верува дека е составена од милитанти блиски до владата.

Според ДПА, засега нема никаков коментар од израелска страна за нападот со беспилотното летало.

Нападот доаѓа по воздушните напади од понеделникот на израелските авиони врз позиции на „Исламски џихад“ кај Дамаск, во кои загинаа шест лица.


Вести

Расте бројот на инфицирани со Ковид-19, но засега нема поригорозно ограничување на движењето на граѓаните

– Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на вкупно заболени досега достигна 329, од кои 12 се излекувани, а деветмина починаа. Властите […]

Вести

Минимална плата и дополнителни кредити за приватниот сектор за зачувување на работните места и ликвидност

– Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на […]

Вести

За непочитување на полицискиот час, 24 скопјани ги очекува 48 илјади евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози пред Основниот кривичен суд Скопје, против вкупно 24 лица кои не го почитувале полицискиот час, информираат од скопското Обвинителство. – Обвинетите, во различни кривично-правни […]