Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустријаКибер криминалците ги оштетиле граѓаните а Црна Гора за 1,8 милиони евра - МИА

Тел Авив, 12 август 2020 () – Израел денеска соопшти дека прекинал кибер напад насочен кон одбранбената индустрија, извршен од хакерската група Лазарус.

Израелското Министерство за одбрана соопшти дека хакерите направиле лажни профили на социјалната мрежа Линкедин и оти се претставувале како извршни директори и високи претставници на меѓународни компании.

Според соопштението на израелското Министерство за одбрана хакерската група Лазарус е „поддржана од странска држава“. Додека, за САД групата е поврзана со Северна Кореја.

Израел и Иран со години меѓусебно се хакираат. Најпознат случај е кога американските и израелските разузнавачки агенција беа осомничени дека го пуштија вирусот Стукнет кој ја наруши иранската нуклеарна програма. 


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*