Израел бомбардираше воени цели во СиријаИзраел бомбардираше воени цели во Сирија - МИА

Ерусалим, 4 август 2020 () – Израелски борбени авиони и хеликоптери синоќа нападнаа воени цели на сириската војска.

Бомбардирањето е извршено неколку часа откако е спречено влегување на екстремисти од Сирија, кои се обиделе да подметнат експлозив, се наведува во соопштението на израелската војска.

На мета биле набљудувачки пунктови, противвоздушни артилериски инсталации и командни и контролни системи во сириските воени бази.

Сирија ги потврди нападите, наведувајќи дека израелските хеликоптери истрелале ракети кон сириските воени пунктови и причинета е материјална штета.

Израел ја освои Голанската висорамнина во војната во 1967 година и подоцна ја анектираше таа територија. Израелската анексија ја признаа само САД.


Регистрирани 445 прекршоци за неносење маски во изминатото деноноќие - МИА
Вести

Нови 178 случаи на Ковид-19, оздравеа 71, починаа четири лица

Скопје, 20 септември 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на Ковид-19. Од новите случаи во Скопје се 42, Куманово-19, Кочани-17 ,Прилеп-16, Тетово-14, Струмица-13, Гостивар-11. […]

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија - МИА
Вести

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Скопје, 20 септември 2020 () – Родилка и нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија. Четириесет годишната трудница К.Ј. од населбата Шуто Оризари, Скопје била примена во приемната амбуланта на ЈЗУ У ГАК-Скопје […]

Пензионерите во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз - МИА
Вести

Се разгледуваат нови услови за пензионирање, ќе го зголеми ли тоа товарот на пензискиот фонд

Скопје, 20 септември 2020 () – Изминатиот период во јавноста се отвори прашањето за условите за пензионирање, при што беше најавено дека во пензија нема да може да се оди подоцна од 62 години за […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*