Истраги против 5.000 криминални групи во Европа што заработуваат 110 милијарди евра


– Европскиот комесар за внатрешни работи Илва Јохансон изјави синоча во Загреб дека европската полиција моментно истражува повеќе од 5.000 криминални групи кои заработуваат 110 милијарди евра.

По неформалниот состанок на министрите за внатрешни работи на ЕУ, таа на прес-конференција рече дека тие биле во можност да замрзнат само еден процент од приходите и најави усвојување план за заплена на незаконски стекнати пари, јавија хрватски медиуми.

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ, кој беше претседател на состанокот, рече дека граѓаните со право очекуваат владите да ја заштитат нивната безбедност.

Европските министри разговараа за борбата против организираниот криминал, тероризмот, трговијата со луѓе, заштитата на децата на интернет, како и миграцијата и сузбивање на мрежата за шверц на луѓе.

Неформалната средба во Загреб ја одржаа министрите за правда, при што комесарот за правда на ЕК, Дидие Рејндерс,  најави дека во февруарти ќе се водат разговори за првиот извештај за владеењето на правото во ЕУ, што ќе служи за испраќање препораки и создавање политички притисок врз европските држави кои немаат независно судство.

„Ние би сакале да го видиме првиот годишен извештај за владеење на правото поставен на маса за време на германското претседателство“, рече Рејндерс.

Германија ќе го преземе претседателството со ЕУ од Хрватска на 1 јули годинава.


Бизнис

Македонското органско земјоделство далеку под просекот на ЕУ

– Последна во Европа е земјава според статистиките за органско земјоделство во 2018 година, покажува Евростат. Обработените податоци за 100-процентното органско земјиште, вклучувајќи пасишта и ливади, укажуваат дека македонското органско земјоделство со само 0,35 отсто […]

Вести

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

– Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани за 12 април. Предлог-одлуката е поднесена од претседателот на […]

Вести

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална […]