Иранските власти го поздравија гласањето во СБ на ОН


Техеран, 15 август 2020 () –   Иранските власти денеска го поздравија гласањето во Советот за безбедност на ОН, со кое беше отфрлена американската резолуција за проширување на ембаргото за продажба на оружје за Иран, што истекува во октомври.



„Америка никогаш не била толку изолирана во 75-годишната историја на ОН“, напиша портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави на Твитер, откако само две од 15-те членки на Советот за безбедност гласаа за резолуцијата на САД.

Министерот за надворешни работи на САД, Мајкл Помпео, го оцени отфрлањето на резолуцијата на САД како „непростлив“ неуспех на Советот за безбедност на ОН.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*