Иран: САД немаат право да се мешаат во нуклеарниот договор


Иран смета дека САД немаат право да се мешаат во нуклеарниот договор, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи, Абас Мусави.Американскиот државен секретар Мајк Помпео претходно објави дека Вашингтон нуклеарниот објект Фордо повторно ќе го стави на списокот за санкции.

Иранскиот дипломат повтори дека Техеран ја продолжува соработката со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

На почетокот на ноември, Иран по четврти пат одби да го исполни обврските од нуклеарниот договор и започна со употреба на центрифугите за збогатување ураниум во Фордо. Според условите на нуклеарниот договор, комплексот во Натанз требаше да биде единствениот објект за такви цели.

Неисполнувањето на голем број услови вклучени во Заедничкиот сеопфатен план за акција за иранската нуклеарна програма, влијаеше на залихите на збогатен ураниум и тешка вода. Иран за 300 килограми ги надмина максимум дозволените резерви на нискозбогатен ураниум. Техеран потоа најави дека ќе збогатува ураниумот во количината што е неопходна за земјата, и во моментов изнесува 4,5 проценти, а во нуклеарниот договор се дозволени 3,67 отсто.

На почетокот на септември, Иран по третпат одби да ги исполни своите обврски од договорот и најави дека почнуваат со работа неколку центрифуги за збогатување ураниум и оти нема да наметне ограничувања за нуклеарните истражувања.

Во меѓувреме, Техеран и МААЕ се договорија за четири проекти од областа на нуклеарната енергетика во вредност од еден милион американски долари.


Вести

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против КОВИД-19

– Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против КОВИД-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. -Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата […]

Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]