Индија повторно воведе ограничено движење во Кашмир


Индиските власти денеска повторно воведоа ограничување за слободата на движење во поголемите делови на Шринагар, најголемиот град во Кашмир, по серијата насилни судири меѓу жителите и полицијата во текот на ноќта во кои настрадаа десетици луѓе, соопштија двајца високи функционери и очевидци.

Во изминатите 24 часа се случија серија протести против одлуката на Њу Делхи за укинување на автономијата на Кашмир, територија со мнозинство муслимани на која Пакистан смета дека има право и поради која двете држави веќе се двапати војуваа.

Демонстрациите се случија откако беа намалени ограничувањата во саботата наутро.

Индиската влада соопшти дека полициски час не бил воведен во последните две недели, но движењето на населението е ограничено со барикади денеска на неколку места во градот поставени во последните часови.

Припадниците на безбедносните сили им порачаа на граѓаните на некои барикади дека е на сила полициски час.

Двајца високи владини претставници изјавија дека најмалку дваесетина лица биле примени во болници со повреди од гумени куршуми, откако во саботата вечер избувнале насилни судири во стариот град.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]