Илон Маск понуди неговата фабрика да произведува апарати за механичка вентилација


– Илон Маск, кој ја намалуваше сериозноста на пандемијата на коронавирусот и одбиваше да ја затвори својата фабрика во Калифорнија, сега е подготвен да помогне и на Твитер се вклучи во глобалните разговори за пандемијата.

Маск понуди неговата фабрија да призведува апарати за механичка вентилација ако тоа биде потребно.

По предупредувањето за потенцијалниот недостиг на апарати за помош при дишење кои би лекувале пациенти болни од Ковид-19 во американските болници, понудата ја коментирташе градоначалникот на Њујорк Бил де Бласио.

– Њујорк купува. Се соочуваме со драстичен недостиг и неопходни ни се апарати за вентилација што побрзо – ќе ни требаат илјадници во овој град во наредните неколку недели. Ги сакаме што побрзо и ја сакаме вашата помош. Ќе ве контактирам, му напиша Ди Бласио на Маск.


Вести

Детектор: Над 40 проценти од граѓаните очекуваат да бидат заразени, поголем дел задоволни од мерките и лекарите

– Над 40 проценти од граѓаните очекуваат да бидат заразени со коронавирусот, покажува најновото истражување на јавното мислење што го спроведе Институтот за политички истражувања за емисијата „Детектор“. Истражувањето покажува дека 24,1 процент од анкетираните […]

Балкан

Словенечката Влада го претстави т.н. „Мега корона Закон” со кој граѓаните и економијата ќе добијат три милијарди евра

Словенечката Влада, по дводневно заседание, конечно го усогласи и објави таканаречениот „Корона Закон”, со кој граѓаните и компаниите ќе добијат директна државна финансиска помош од три милијарди евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Целта […]

Вести

Две лица починале од Ковид-19, 16 нови случаи, вкупната бројка на заболени 257 лица

– Две лица починале изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби како последица од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати во земјава од појавата на Ковид-19 достигна шест лица. Станува […]