Хутите предупредуваат дека саудиски „Арамко“ се уште е цел

Јеменските бунтовници Хути, кои презедоа одговорност за нападот на саудиската постројка за производство на нафта „Арамко“, денеска предупредија дека таа постројка се уште е цел и оти може повторно да биде нападната.

Наведувајќи дека постројката, која во саботата претрпе голема штета во напад со дронови, во секој момент може повторно да биде нападната, Хутите ги предупредија странците да го напуштат тој дел на Саудиска Арабија.

Нападите на постројките на „Арамко“ биле извршени со дронови со нормални и џет мотори, напиша портпаролот на јеменските Хути на Твитер и ја повика Саудиска Арабија да ја прекине агресијата и блокадата на Јемен.

Вести

Извршена еутаназија врз златната параолимпијка Верворт

Белгиската параолимпијка, Марик Верворт, го активираше барањето за еутаназија, што значеше крај на нејзините маки, и смрт. Верворт која имаше 40 години, а на Параолимписките игри во Лондон 2012 година освои златен медал во трката […]

Бизнис

„Герешајмер“ го означи почетокот на изградба на новата фабрика во Бунарџик, ќе вработи 400 луѓе

Германската компанија „Герешајмер“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик го означи почетокот на изградба на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика на реномираната германска компанија во Југоисточна Европа, а земјава беше […]

Вести

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување на 60 милиони денари од Буџетот за 2019 година за чистење на индустрискиот токсичен отпад (линдан) во поранешната фабрика ОХИС во Скопје. Средствата, како што […]