Хутите ја презедоа одговорноста за нападите со дронови во Саудиска Арабија


Јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се тесно поврзани со Иран, преку соопштение денеска информираа за напад со 10 беспилотни летала врз големите нафтени објекти во Саудиска Арабија, јави ДПА.

Нападот предизвика пожари во два големи нафтени објекти управувани од саудискиот државен нафтен гигант „Арамко“, во источната провинција Букјак, информира портпаролот на саудиското Министерство за внатрешни работи.

-Пожарите подоцна се ставени под контрола, наведе саудискиот официјален претставник, цитиран од ДПА.

Портпаролот на јеменските бунтовници Јахја Сари изјави дека нападот е „легален одговор“ на тековната воена кампања предводена од Саудиска Арабија против Хутите во Јемен.

-Ние му ветуваме на саудискиот режим дека нашите следни операции ќе се прошират и ќе бидат поболни, додаде портпаролот на бунтовниците, пренесен од телевизијата ал-Масирах.

Во Букијак, на околу 330 километри североисточно од саудискиот главен град Ријад, се наоѓа најголемата рафинерија во светот.

ДПА наведува дека засега не е познато дали денешниот напад го наруши производството на нафта.

Во последните месеци, Хутите ги засилија своите напади со проектили и беспилотни летала кон соседна Саудиска Арабија.

Јемен, една од најсиромашните земји на арапскиот свет, од 2014 година е заробена во уништувачката борба за моќ меѓу Хутите и владата поддржана од Саудиска Арабија.

Саудијците стравуваат дека Хутиите ќе му дадат на својот регионален ривал – Иран, стратешко подножје на Арапскиот полуостров.

Бунтовниците во моментов го контролираат главниот град на Јемен Сана, но и другите делови на земјата, јави ДПА.

Вести

Катица Јанева ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор

Поранешната специјална обвинителка и осомничена во предметот „Рекет“, Катица Јанева попладнево ја напушти „Шутка“ и замина во куќен притвор. Со полициско обезбедување Јанева беше спроведена во нејзиниот стан во близина на Клубот на пратениците. Скопскиот […]

Вести

Европската комисија може да забрани употреба на олово во спортот, што го доведува во прашање биатлонот

Европската комисија ја разгледува можноста за целосна забрана за употреба на олово во спортови на отворено. Ова може да има сериозни последици за биатлон, пренесуваат светските медиуми.   Европската комисија побарала од Европската агенција за […]

Вести

Се иницира нов закон за легализација на дивоградби

Владата денеска на седница усвои Информација за потребата од донесување нов закон за утврдување правен статус на бесправни објекти и го задолжи Министерството за транспорт и врски во рок од 15 дена да достави Предлог […]