Хуманитарен брод во Медитеранот апелира за дозвола за медицинска евакуација


Хуманитарниот спасувачки брод „Викинг од океанот“, што се наоѓа во Средоземното море, денеска апелираше кај италијанските и малтешките власти да дозволат медицинска евакуација на бремена жена и сигурно место за симнување на уште  83 мигранти, кои се наоѓаат на бродот.

Бродот, што плови под норвешко знаме, со кој заедно управуваат СОС Медитеране и Лекари без граници, во неделата спаси 50 мигранти од гумен чамец, вклучувајќи и жена која е во деветиот месец од бременоста, пренесоа американските медиуми.

„Викинг од океанот“ во понеделникот, пак, спаси 34 мигранти од мал брод откако на него беше прогласена вонредна состојба. На бродот му беше упатен повик мигрантите да ги однесе во Завијах, во Либија, што беше одбиено бидејќи мигрантите сметале дека Либија не е безбедно место за истоварување.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]