Хрватска ја погоди нов земјотрес сo jaчина од 4,1 степен
Во 9.22 часот, централна Хрватска ја потресе нов земјотрес што се почувствува од Петриња и Сисак до Нови Загреб.

ЕМСЦ известува дека јачината на земјотресот била 4 степени според Рихтеровата скала.

#Earthquake (#potres) M4.1 strikes 43 km SE of Zagreb – Centar (#Croatia) 9 min ago. More info: https://t.co/V0xesTauVg

— AllQuakes – EMSC (@EMSC) December 30, 2020

Eпицентарот бил на 45 километри југоисточно од Загреб и 14 километри југозападно од Сисак.

Покрај ова, изминатиот час се забележани низа помали земјотреси.