Харис: Милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс


– Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс, откако многумина претрпеа тешка смрт во услови на осаменост, а нивните семејства не можеа да се збогуваат со нив.

– Толку многу луѓе изгубија толку луѓе и немаа шанса да се збогуваат, изјави портпаролката на СЗО, Маргарет Харис.

Според неа, многу луѓе починале сами.

-Тоа е ужасно тешка смрт во услови на осаменост, рече Харис на прес-конференција во Женева.

Таа посочи дека единствената позитивна работа кај овој вирус е тоа што може да се потисне. 


Вести

Три медицински сестри од ГАК позитивни на Ковид-19, а доктор и директорката се во самоизолација

– Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на Ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката на Клиниката, Викторија Јовановска се во самоизолација поради заболени […]

Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*