Големи воени вежби во Русија


Русија почна големи годишни воени вежби денеска мобилизирајќи 128.000 војници во централниот дел на земјата вклучувајќи кинески војници и авиони, со цел да се одбивање можен исламистички напад.

Вежбите се одржуваат претежно во регионот Оренбург, што граничи со Казахстан. Тие се нарекуваат Центар-2019 година и вклучени се „повеќе од 20 000 воени возила, речиси 600 авиони и до 15 бродови“, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Покрај руските војници, во вежбата треба да учествуваат војници од Кина, Индија, Пакистан и неколку земји од Централна Азија. Ќе учествуваат и дваесет кинески авиони и хеликоптери. Русија организира големи воени вежби секоја година во септември.

Во претходните вежби во Источен Сибир и рускиот Далечен исток учествуваа 300.000 луѓе и целиот современ арсенал на руската војска, вклучително и ракетите Искандер, способни да носат нуклеарни боеви глави.


Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници - МИА
Вести

Потврдени 177 нови случаи на заболени со Ковид-19

– Во изминатото деноноќие во нашата земја се извршени 1.245 тестирања за Ковид-19, потврдени се нови 177 позитивни случаи. Од Институтот за јавно здравје за МИА информираа дека најмногу позитивни случаи од коронавирус се регистрирани […]

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза - МИА
Вести

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од компаниите кои се корисници на финансиска помош од државата […]