„Глобал тајмс“: Хонг Конг нема да биде реприза на Тиананмен


Кинескиот дневен весник „Глобал тајмс“ денеска објави дека евентуална воена интервенција во Хонг Конг нема да биде реприза на масакрот што го изврши армијата на плоштадот Тиананмен во Пекинг во јуни 1989 година.

Инаку, задушувањето на протестот на Тиананмен е забранета тема во Кина.

– Пекинг нема одлучено дали ќе интервенира со сила за да го сузбие бунтот во Хонг Конг, но очигледно размислува за таква можност. Дури и ако комунистичкиот режим одлучи да испрати војска на демонстрантите, Хонг Конг нема да биде реприза на политичкиот инцидент што се случи на 4 јуни 1989 година, објави „Глобал тајмс“, кој излегува на англиски јазик, на насловната страница.

Никогаш не се објавени службени податоци за тоа колку луѓе загинаа на плоштадот Тиананмен, а процените се движат од неколку стотина до повеќе од илјада загинати.

Весникот не наведува како евентуално би се сузбиле двомесечните протести во Хонг Конг туку за долгорочните дипломатски последици кои би ги имал Пекинг ако воено интервенира.

– Вашингтон нема да може да ја заплаши Кина користејќи се со немирите од пред 30 години. Кина е многу посилна, позрела и поспособна да управува со тешките ситуации, објави денеска „Народен дневник“, весникот на Кинеската комунистичка партија.

По крвопролевањето на плоштадот Тиананмен, каде демонстрантите бараа поголема демократија, Кина беше изолирана од меѓународната заедница, а нејзината економија стагнираше две години.

Претходно, советникот за национална безбедност во Белата куќа, Џон Болтон потсети на репресијата од 1989 година.

– Кинезите мора силно да внимаваат на чекорите што ги прават бидејќи Американците се сеќаваат на Тиананмен. Продолжување на слични спомени во Хонг Конг би била голема грешка, посочи Болтон во вчерашното интервју за Гласот на Америка.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]