Германски институции добиле над 100 имејли со закани во изминатите месеци

Германски мннистерства, институции и личности добиле во изминатите месеци над 100 имејли со закани вклучително предупредувања за бомбашки напади, од адреси што содржат нацистички изрази, објави Зидојче цајтунг и Норддојчер рундфунк.

Акаунтите се различни, но елекронските писма се со речиси ист тон и се потпишани од Националсоцијалистичка офанзива, Вермахт или НСУ02.

Еден таков имејл предизвика во почетокот на неделата евакуација и претрес на железничката станица во Лубек и на даночната служба во Гелзенкирхен. Електронските писма почнале да пристигнуваат од летото минатата година.

Во јануари оваа година испратени се неколку такви закани до регионални судови во Хамбург, Кил и Потсдам. Имејли со заканувачка содржина испраќани се и до политичари, адвокати, новинари, до Централниот совет на евреите во Германија, па дури и до пејачката Хелене Фишер.


Бизнис

Фондот за Западен Балкан додели грантови за 24 проекти

Секретаријатот на Фондот за Западен Балкан во Тирана ја одржа дводневната партнерска работилница и церемонијата за доделување на грантови од 24-те победнички проекти од вториот повик на ВБФ. На настанот присуствуваа високи претставници од министерства за […]

Вести

Протест на жителите на Гази Баба против преселбата на Центарот за зависности во нивната населба

Жителите на Гази Баба денеска одржаа протест против најавата за дислокација на Центарот за одвикнување од зависности од Општина Кисела Вода во простории на поранешната фабрика „Металски завод – Тито“, во населбата Маџари. Учесниците на […]

Вести

Марш за Денот на параплегијата и дистрофијата во Скопје

Денот на параплегијата и дистрофијата денеска беше одбележан со марш организиран од Националниот сојуз на лица со попреченост „Мобилност“, под слоганот „Силата не е во чекорењето, силата е во издржливоста!” Неколку години по ред, секцијата […]