Германската економија бележи раст од 0,4 отсто во првиот квартал од 2019 година


Бруто-домашниот производ на Германија (БДП) во првите три месеци од годинава е зголемен за 0,4 отсто, во споредба со претходниот квартал, објави денеска германскиот Федерален завод за статистика врз основа на прелиминарни податоци.

Причини за растот на најголемата економија во Европа се силната лична потрошувачка и растечката градежна индустрија, откако германскиот БДП се намали во третиот квартал и стагнираше во последниот квартал од 2018 година, јави ДПА.

Германската Ви водечките економски институти претходно ги намалија прогнозите за растот за оваа година. Официјален Берлин во моментов за годинава предвидува зголемување од 0,5 отсто на БДП.


Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен - МИА
Вести

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Скопје, 3 јули 2020 () – Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. […]

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните - МИА
Вести

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните

Скопје, 3 јули 2020 () – Ветувања за правна држава, нулта корупција, за повисоки плати, вложувања во здравството, инфраструктурата, економијата и земјоделството, во младите и поддршка за занаетчиството испорачаа политичките субјекти во земјава на десеттина […]