Германска покраина ќе ослободи илјадa затвореници поради коронавирусот


Најнаселената покраина во Германија, Северна Рајна-Вестфалија, планира да ослободи илјада затвореници со цел да испразни ќелии што би се користеле како простории за карантини, поради загриженост дека коронавирусот може непречено да се шири во затворите, изјави денеска министерот за правда на покраината Петер Бизенбах.

Според планот објавен во германското списание „Фокус“, ќе бидат ослободени затвореници на кои им преостанал само мал дел од казната. Сексуалните престапници и осудените за други насилнички злосторства се исклучени од оваа одлука, рече Бизенбах.

– Во моментов имаме многу малку слободен простор, изјави тој додавајќи дека очекува други германски провинции да го следат примерот.


Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден - МИА
Вести

Партиите блиску до договор, да се искористи периодот на вонредна состојба за постигнување консензус

Скопје, 31 мај 2020 () – Претседателот Стево Пендаровски вчера, по седницата на Советот за безбедност, откри дека партиите биле блиску до договор за датум за избори, но последните два дена, поради ситуацијата со коронавирусот […]

Изјава на претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски (во живо) - МИА
Вести

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

Скопје, 31 мај 2020 () – Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука, како што рече Пендаровски по […]