Германија со повик до граѓаните да не патуваат во делови од Шпанија


Шпанија/Ковид-19: Вонредната состојба продолжена до 7 јуни - МИА

Берлин, 31 јули 2020 () –  Министерството за надворешни работи на Германија ги повика граѓаните да ги одложат туристичките патувања кон Каталонија, Навара и Арагон на северот на Шпанија, затоа што расте загриженоста дека патувањата би можеле да донесат уште еден бран на инфекција со Ковид-19.

Трите шпански региони на списокот на локации со висок ризик, што значи дека луѓето кои се враќаат во Германија ќе бидат во  карантин 14 дена или со негативен тест за коронавирусот.

Германија денеска пријави 870 потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус, најголемо дневно зголемување од средината на мај.

Од следната недела, Германија планира да воведе задолжителни тестови за коронавирус на аеродромите за сите повратници кои се враќаат од области со висок ризик за да го забават ширењето на инфекциите.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

Скопје, 3 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2. […]

Џафери ќе ја води конститутивната седница - МИА
Вести

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Скопје, 3 август 2020 () – Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра […]

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита - МИА
Вести

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита

Скопје, 3 август 2020 () – Ковид-19 предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*